Ajánlás 2024/4

Az év vége mindenkinek alkalmat ad egyfajta számvetésre, ám egy olyan közösség számára, amelynek identitását és küldetését a megtestesülés misztériuma formálja, ez egyben az év legkülönlegesebb időszaka is. Jézus születése a keresztények számára nem pusztán történeti esemény, hanem az isteni szeretet kézzelfoghatóvá válásának örök érvényű példája. A karácsonyi ünnepkör – így ez a lapszám is – arra hív, hogy újra és újra elgondolkodjunk azon, mit is jelent az, hogy Isten emberré lett, és hogyan formálja ez életünket egyéni és közösségi szinten 2024 decemberében.

Az Egyházfórum mostani lapszáma ezt az alapvető kérdést járja körül különböző perspektívákból, olyan írásokkal, amelyek a megtestesülés, valamint a test és a lélek viszonyának különböző teológiai, egyházi és társadalmi kontextusait vizsgálják. Ezek az írások nemcsak elmélyülésre hívnak, hanem arra is, hogy cselekvő módon válaszoljunk korunk kihívásaira.

Súlypont rovatunkban Beer Miklós nyugalmazott váci érsek őszintén tárja fel a jelenlegi egyházi élet kihívásait és a megújulás lehetőségeit, azt a víziót, hogyan is festene álmaink egyháza. Tóth Sára teológiai esszéje az adventi időszak központi keresztény üzenetét, Isten emberré válásának paradoxonát tárgyalja, hangsúlyozva, hogy ez a megtestesülés alázatot és bizalmat kíván az embertől, szemben a hatalomra és biztonságra való törekvéssel. 

Az egyházak társadalmi szerepvállalása és felelőssége napjaink egyik legégetőbb kérdése, mellyel rendszeresen foglalkozunk az Egyházfórum hasábjain. Csizmadia Zoltán írása – „Ember, most jövök a templomból” – éleslátással mutat rá arra, hogyan viszonyuljunk a templomokban a politikához.

Interjú rovatunkban ezúttal Mátyus Melinda temesvári lelkésznő Inkább az enyém című, most megjelent regénye apropóján beszélgettünk test és lélek, lelkésznő és író, szent és profán határterületein felsejlő igazságokról és nyelvekről. 

Seben Glória írása az isteni szeretet megtestesülésének lehetőségeit emberi kapcsolatainkon keresztül vizsgálja. Az emberi szeretetben megjelenő isteni jelenlét és a Lélek gyógyító ereje az egyén és a közösség szintjén egyaránt lehetőséget ad arra, hogy Krisztus bennünk és közöttünk megszülessen, átalakítva kapcsolatainkat és életünket.

A történelem tanulságait sem hagyhatjuk figyelmen kívül. Visszapillantó rovatunkban Zsugyel János Az áttérő zsidók helyzete az evangélikus egyházban az 1944. évi német megszállás alatt című tanulmánya rávilágít az egyház történeti felelősségére és a bűnbánat szükségességére. Wintermantel Balázs tanulmánya pedig Németh József pesterzsébeti gyülekezetalapítási kísérleteit mutatja be az 1960-as és 1980-as években, az állambiztonsági megfigyelés és elnyomás árnyékában, valamint az alapító motivációit és a közösségek sorsát vizsgálja.

Recenzó rovatunkban Mártonffy Marcell méltatja Wildmann János Korszerű hűségben című kötetét, amely idén jelent meg az Egyházfórum gondozásában.

Reméljük, hogy a mostani lapszám lehetőséget kínál az ünnepi időszak nyüzsgésében is a csendes elmélyülésre, arra, hogy mi magunk is képesek legyünk nemcsak befogadni az Isten szeretetének legkézzelfoghatóbb karácsonyi üzenetét, de a szeretet aktív cselekvői legyünk mindennapi életünkben, a családjainkban, a közösségeinkben és a társadalmunkban egyaránt.