Leírás
I. kötet
Wildmann János: Katolikus tükör. A magyar egyház és az európai integráció.
(320 old.)
Magyarország csatlakozása az Európai Unióhoz nemcsak a politikai közösségnek, hanem az egyházinak is kihívást jelent. A szerző az Európai Unió és az ezzel kapcsolatos egyházi megnyilatkozások ismertetése után a magyar katolikus egyház helyzetét mutatja be egyrészt egyházi vezetőkkel, papokkal, szerzetesekkel, politikusokkal, hívő és nem hívő értelmiségiekkel és tudósokkal készített interjúk, másrészt egy 806 elemű véletlen kiválasztáson alapuló, egész Magyarországra kiterjedő kérdőíves felmérés alapján. A szerző megalkotja a „világjárók”, a „zászlóvivők” és a „figyelmeztetők” típusait, és bemutatja, hogyan látják az egyház helyzetét az egyházzal elégedettek és az elégedetlenebb reformerek. „Nagy kár lenne, ha a magyar katolikus társadalom nem nézne bele ebbe a tükörbe” (Mérleg).
II. kötet
Wildmann János: Egy reformzsinat üzenete – Gyakorlati teo-trilógia II. Kriteriológia
(280 old.)
Tulajdonképpen olyan reményteljesen indult minden. A zsinaton elsöprő többséggel fogadták el valamennyi dokumentumot. A püspökök közül sokan lelkesen tértek vissza egyházmegyéjükbe. A zsinat tanítása az egyház Magna Chartája lett, olyan kritériumrendszer, amelyhez az egyháznak történelmi zarándokútja jelenlegi szakaszán igazodnia kell. Egyeseknek azonban sok volt a változás. Biztos fogódzót kerestek, amit a betűben, a struktúrában és a jogszabályokban találtak meg. Fölállították a szembemiséző oltárt, de lélekben továbbra is háttal álltak a mai embernek; áttértek az anyanyelvű liturgiára, de ez lelkületében továbbra is latin maradt; megalkották a különböző tanácsokat, de ezeket nem egyszer csak bólogató Jánosok voltak. Az egyházjog rögzítette a zsinat utáni helyzet egy adott pillanatát, de nem adott teret a dinamizmusnak és fejlődésnek. A vigyázó szemek újra az „atyákra” meredtek, akik néha semmit sem értettek a zsinatból, de igyekeztek kalitkába zárni a Szentlelket.
III. kötet.
Wildmann János: Korszerű hűségben. Bevezetés a gyakorlati teológiai gondolkodásba
„A közgazdász-teológus szerző az egyházak kettős, vagyis nem evilági, spirituális, isteni, valamint evilági, emberi, szervezetszociológiai arculatát egyaránt halálosan komolyan véve arra a kérdésre keresi választ, hogyan maradhatnak az egyházak az elbizonytalanodás, az elvilágiasodás és az elvarázstalanítódás világában korszerűek és jézusiak egyszerre. Ehhez szolgál jó eszközül gyakorlati teológiája, melybe szervesen bele van építve a társadalmi szövedékkel foglalkozó tudományok (köztük a politikatudomány és a szervezetszociológia) ide vonatkozó tudása. Így aztán az olvasó, légyen ő akármilyen felekezetű vagy éppen nem hívő, belefeledkezhet a keresztény intézményesség mozgalmas és izgalmas történetébe, az egyházak életét is átszövő és áthidalhatatlannak tűnő ellentétek megoldásával próbálkozó, és az olvasót további töprengésre serkentő nagyon is gyakorlatias gondolatkísérletekbe. Wildmann gyakorlati teológiája arra is választ keres, hogy mit kezdjenek az egyházak (nemkülönben mi magunk) az értékrendek zavarba ejtő átalakulásával, általában az intézmények, de különösen az egyházi intézmények válságával, a különféle ideológiák szakralizálódásával és a vallás ideológiává válásával, az egyházpolitika átpolitizálódásával, a rohamos technológiai fejlődés viharában szédelgő jámbor vallásossággal, a közösségi és intézményi érdekek, a hagyományhoz való hűséges ragaszkodás és a szüntelen reformálás, az intézmény és a karizma egyensúlyának kialakításával.
Kamarás István vallásszociológus”
Eredeti ára: 4800,- Ft. Jelenlegi bevezető ára: 4300 Ft
A szerző gyakorlati teo-trilógia sorozata egy további kötetének (I. vagy II.) megrendelése a III. kötettel együtt csak plusz 500 Ft, mindkét kötet (I. és II.) megrendelése csak plusz 700,- Ft, amit a számla kiállításakor figyelembe veszünk.